Dobra identyfikacja wizualna salonu, czyli podstawa skutecznej promocji

Listopad 27, 2018

identyfikacja wizualna

Etapy tworzenia identyfikacji wizualnej salonu, gabinetu i SPA

Tworzenie identyfikacji marki to proces, który składa się z kilku kroków. Wszystko po to, aby każdy z elementów, który zostanie w niej ujęty, był jak najlepiej dobrany i dobrze sprawdził się w przyszłości, gdy będziesz wykorzystywać go w praktyce – do promocji swojego biznesu. Rozróżniamy sześć zasadniczych etapów:

1. Research (badanie rynku)
Sprawdź lokalną konkurencję, dowiedz się, w jaki sposób inne salony komunikują się ze swoimi klientami oraz w czym Twój salon jest od nich lepszy. Nie kopiuj, ale inspiruj się dobrymi rozwiązaniami. Badanie rynku pomoże Ci określić, w jakim stylu będzie zaprojektowana Twoja identyfikacja wizualna – czy będzie bardziej elegancka i ekskluzywna, czy też bardziej “swojska”. Pamiętaj, aby przede wszystkim była zgodna z misją i kierunkiem rozwoju Twojego biznesu.

2. Projekt
Jak już wspomniano, tworzenie identyfikacji wizualnej to złożony proces. Jednak jeśli zostanie dobrze zaprojektowana, będzie wspierać Twój biznes przez lata i pomoże Ci w jego rozwoju. Dlatego warto skorzystać tutaj ze wsparcia profesjonalnej agencji brandingowej, która “zaopiekuje” się Tobą i pomoże od podstaw zbudować spójną wizję Twojej marki. Choć wymaga to inwestycji finansowej, może zwrócić się szybciej niż myślisz.
Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie agencji, na etapie wyceny koniecznie zapytaj, czy zaproponowana cena obejmuje księgę znaku.

3. Akceptacja projektu
Decydując się na pracę z profesjonalistami, nie bój się poprosić o kilka wersji projektu i nie spiesz się z podejmowaniem decyzji, gdy otrzymasz już przygotowany koncept. Zrób mały wywiad wśród swoich klientów, możesz nawet pokusić się o przeprowadzenie ankiety, w której poprosisz ich o opinię. Pamiętaj – to nie Tobie, lecz odbiorcom ma podobać się wizerunek Twojego salonu, dlatego nie sugeruj się jedynie swoim gustem.

4. Stworzenie brand booka (księgi znaku)
Brand book, czyli wspomniana już księga znaku, to szczegółowy zbiór wszystkich informacji na temat Twojej identyfikacji wizualnej, który w jasny i przejrzysty sposób określa, jak jej elementy mają być stosowane w materiałach reklamowych i marketingowych. Nie musi to być bardzo obszerny dokument – ważne, żeby precyzował najistotniejsze kwestie, które pozwolą Ci zachować spójność we wszystkich działaniach. Chodzi tu między innymi o takie zagadnienia, jak określenie pól ochronnych dla znaku, użytą typografię, stosowane kolory oraz wskazówki czego nie robić, czyli np. jak nie modyfikować logo.

identyfikacja fizualna salonu

5. Opracowanie i przygotowanie wzorcowych materiałów reklamowych
To bardzo istotny element wprowadzania identyfikacji wizualnej do salonu. Przygotuj projekt szyldu, opracuj koncepcję wizytówek, ulotek reklamowych dla klientów i bonów podarunkowych, zastanów się nad formą ewentualnego oklejenia okien i drzwi, przemyśl, jak będą wyglądały Twoje reklamy i komunikaty w social mediach. I pamiętaj: jeśli już raz stworzysz projekty, trzymaj się ich – nie rób przypadkowych i pochopnych zmian, ponieważ siła identyfikacji marki wynika ze spójności i konsekwencji użycia.

6. Stopniowe wdrażanie identyfikacji wizualnej w salonie i kanałach komunikacji
Wdrażanie nowej identyfikacji marki jest równie ważne, co proces tworzenia jej. Nie musisz się spieszyć – wręcz przeciwnie, wprowadzaj ją powoli, stopniowo i dobrze przemyśl każde działanie. Zwróć uwagę, że zmiana identyfikacji wizualnej dużych firm trwa czasem nawet kilka miesięcy, a stare i nowe oznakowania często funkcjonują równolegle. Wprowadzając nową identyfikację zacznij od kanałów, w których możesz to zrobić bez wielkich inwestycji jak np. Twój profil w social mediach czy maile wysyłane do klientów. Stopniowo przyzwyczajaj otoczenie do swojej nowej twarzy i koniecznie pamiętaj o dwóch najważniejszych zasadach – spójność i konsekwencja.

O czym pamiętać tworząc identyfikację wizualną salonu?

Choć stworzenie identyfikacji marki nie jest prostym zadaniem, wszystko staje się znacznie łatwiejsze, jeżeli pamiętasz o kilku podstawowych zasadach. Tak naprawdę każda z nich częściowo przewinęła się już w tym artykule, jednak warto wymienić je w formie przejrzystej listy – by o żadnej nie zapomnieć.

 • Spójność
  Wspomniana już wcześniej spójność wszystkich elementów to absolutny fundament budowania identyfikacji wizualnej firmy. Pamiętaj, że klienci mogą zetknąć się z Twoją marką w bardzo wielu miejscach – i w każdym powinni napotykać ją w tej samej odsłonie. Chodzi o to, aby elementy Twojej identyfikacji zawsze i wszędzie, gdzie się pojawią, bezpośrednio kojarzyły się klientom właśnie z Twoim salonem. Dzięki temu Twoja marka będzie zapadać w pamięć. Co więcej, Twoja identyfikacja powinna odzwierciedlać jakość Twoich usług – aby każdy, kto się z nią zetknie, mógł już na wstępie wyobrazić sobie, jak wspaniałych efektów może spodziewać się po wizycie w Twoim salonie.
 • Oryginalność
  Dziś coraz trudniej jest wymyślić coś zupełnie nowego i niepowtarzalnego, jednak oryginalność identyfikacji wizualnej Twojego salonu to właśnie to, co pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę. Warto więc postawić na nieszablonowe myślenie – iść trochę pod prąd, wypróbować coś nietuzinkowego. Postaraj się znaleźć element, który czyni Ciebie i Twój salon wyjątkowym, pomyśl o tym, co Cię otacza, nawiąż do historii czy do miejsca. Rozejrzyj się – czasami wcale nie trzeba długo szukać!
 • Prostota
  Trendy przemijają, ale istnieje coś, co zawsze jest w modzie: prostota. Pamiętaj, że im bardziej skomplikowana będzie Twoja identyfikacja wizualna, tym szybciej może się “zestarzeć”. Oczywiście żaden projekt nie jest wieczny – wystarczy popatrzeć, jak ewoluują i zmieniają się oznakowania wielkich marek – jednak klasyczne rozwiązania mają zdecydowanie dłuższą żywotność.
 • Dobre skojarzenia
  Dobra identyfikacja wizualna salonu powinna wzbudzać w odbiorcach określone emocje – oczywiście pozytywne. Jednak wywołanie ich wbrew pozorom nie jest wcale prostą sprawą. Jeśli uda Ci się to osiągnąć – wspaniale. Najważniejsze jednak, aby uniknąć tych negatywnych – a niestety o nie znacznie łatwiej. Dołóż wszelkich starań, aby Twoje logo nie było groteskowe, nie kojarzyło się źle ani nikogo nie obrażało. Jeżeli korzystasz ze wsparcia profesjonalnej (i sprawdzonej!) agencji, to ona powinna zadbać o dopilnowanie tej kwestii. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić i tworzysz identyfikację samodzielnie, skorzystaj z opinii swoich znajomych i bliskich – pokaż logo kilku osobom, zapytaj, co widzą, z czym im się kojarzy. To bardzo pomocne.

Przygotuj swój zespół

Kiedy identyfikacja Twojej marki będzie już gotowa, pamiętaj także o tym, aby wyjaśnić jej wartość swoim pracownikom. Pozwól im zrozumieć, jaki cel ma zastosowanie takiego narzędzia i jak bardzo wpływa ono na rozwój firmy – żeby i oni starannie używali jej podczas wszelkich działań w salonie. W ten sposób prowadzenie spójnych działań promocyjnych, a także samo wdrożenie nowej identyfikacji, będzie znacznie łatwiejsze.

Identyfikacja wizualna to solidna podstawa, która daje Twojej firmie szansę na świetny start i prężny rozwój. To ona tworzy tożsamość Twojej marki, nadaje jej konkretny charakter, “twarz”. Również ona buduje świadomość marki wśród odbiorców, wywołuje skojarzenia i pomaga wzbudzić pozytywne emocje – a tym samym zaufanie. Choć nie każdy o tym pamięta, identyfikacja wizualna w ogromnej mierze wpływa również na to, czy klient, mając do wyboru różne opcje, zdecyduje się wybrać właśnie Twój salon, a także na to, czy zechce odwiedzić go ponownie.

Skoro znasz już podstawy budowania wizerunku marki, być może nadszedł czas, aby przeanalizować wizerunek własnego salonu. Czy pora na zmiany? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przyjrzyj się działaniom konkurencji i zastanów się nad identyfikacją stosowaną przez inne salony i gabinety – być może odkryjesz, co możesz zrobić, aby wyróżnić się na ich tle. Do dzieła!

Podobała Ci się lekcja Akademii Versum?
Podziel się!

1 2 3