E-mail marketing w branży hair & beauty. Od czego zacząć?

Luty 9, 2016
Email marketing w branży hair & beauty 1 (lead)

E-mail marketing w salonie

 

Wymiana wiadomości e-mail jest najbardziej rozpowszechnioną formą komunikacji w sieci. Obecnie prawie wszyscy polscy internauci – aż 97% – korzystają z poczty elektronicznej (IAB Polska, „Raport strategiczny Internet 2014”). Zasięg działań w tym kanale promocji okazuje się więc niezwykle szeroki. Dodatkowo, bez względu na branżę, e-mail marketing daje dużo większą szansę na dotarcie do grupy potencjalnych klientów niż platformy social media, takie jak Facebook, w przypadku których post promocyjny szybko ginie w strumieniu innych informacji. Stąd pytanie przedsiębiorców z branży hair & beauty: do czego e-mail marketing jest rzeczywiście potrzebny?

Cel każdego biznesu stanowi pozyskiwanie coraz większej liczby nowych i powracających klientów. Tak naprawdę to właśnie grupa lojalnych osób, które regularnie korzystają z usług salonu, przyczynia się do utrzymania jego płynności finansowej. Istnieje wiele skutecznych technik podtrzymywania kontaktu z dotychczasowymi klientami. Pomagają one wprowadzać zniżki i promocje, które korzystnie wpływają na poziom sprzedaży. Jedną z nich jest e-mail marketing i właśnie powód, dla którego każdy właściciel czy menedżer salonu hair & beauty powinien rozważyć wdrożenie tych działań w swojej strategii promocyjnej.

E-mail marketing a długofalowe relacje

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na specyfikę komunikacji za pomocą wiadomości e-mail. Jest to jeden z niewielu kanałów komunikacji „jeden do jeden”, czyli taki, w którym salon porozumiewa się bezpośrednio z klientem.

Trudno o bardziej spersonalizowany sposób podtrzymywania relacji – a w branży hair & beauty odgrywa ona szczególną rolę. Takie działania promocyjne pozwalają Ci w ramach jednej kampanii e-mail marketingowej przygotować wiele zróżnicowanych wiadomości jednocześnie lub podzielić klientów na grupy osób, które mają podobne potrzeby i szukają podobnych rozwiązań.

Jak myślisz, ile salonów fryzjerskich „pamięta” np. o urodzinach klientów i z tej okazji proponuje zniżki specjalnie dla nich czy specjalną ofertę zabiegów? Niestety niewiele, a dzięki systemowi do e-mail marketingu nie musisz nawet o tym pamiętać, ponieważ raz ustawiona automatyczna wiadomość e-mailowa, czyli autoresponder, będzie w Twoim imieniu wysyłana cyklicznie.

E-mail marketing a działania promocyjne

Promocje i zniżki bardzo często powodują, iż osoby, których dotychczas np. nie było stać na dany zabieg lub wydawał się im zbyt drogi, decydują się na jego wykonanie. Oczywiście przynosi to jednorazowy wzrost sprzedaży, jednak w dłuższej perspektywie celem takich działań powinno być zbudowanie lojalności klientów. Jeśli Twój salon nie ma do zaoferowania nic wyjątkowego poza bardzo niską ceną, zniżki i kupony rabatowe nie sprawią, że klienci będą powracać.

Odpowiedni wizerunek Twojego salonu, wykwalifikowany personel oraz profesjonalne kosmetyki wykorzystywane do zabiegów to pierwszorzędne kwestie, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu. Jednak jeśli chodzi o zniżki i promocje służące zwiększeniu sprzedaży, pomoże Ci system do e-mail marketingu. Dzięki niemu sprawdzisz, którym klientom rzeczywiście warto zaproponować zniżkę czy ofertę promocyjną. Za jego pośrednictwem możesz się dowiedzieć, jakie wiadomości i linki są najczęściej otwierane przez Twoich odbiorców. W ten sposób łatwo zweryfikujesz, które zabiegi cieszą się największą popularnością, a które należy intensywniej promować.

Kupujący online, a także klienci salonów często zapisują się na newslettery swoich ulubionych marek, aby wcześniej otrzymywać informacje o atrakcyjnych promocjach. Wystarczy, że poinformujesz ich, iż oferujesz taką możliwość.

Co jest potrzebne, aby rozpocząć działania e-mail marketingowe w swoim salonie?

Wiesz już, dlaczego Twój salon potrzebuje profesjonalnych działań promocyjnych i w jaki sposób e-mail marketing pomoże Ci w ich realizacji. Czas przejść do praktyki. Zanim zaczniesz prowadzić komunikację e-mail marketingową z klientami, upewnij się co do poniższych kwestii.

Po pierwsze – łatwy w obsłudze i wszechstronny system

Kiedy będziesz się decydować na konkretne narzędzie, warto rozważyć serwisy, które udostępniają usługę w chmurze – to tzw. model Software as a Service. Obsługujesz je za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej, w dowolnym miejscu i czasie, i nie musisz instalować żadnego oprogramowania na swoim komputerze. Taki system nie wymaga też aktualizacji, ponieważ najnowsze wersje są dostępne automatycznie. Intuicyjny system powiadomień przeprowadzi Cię przez cały proces tworzenia newslettera bez konieczności czytania obszernych poradników. Część serwisów do e-mail marketingu poza narzędziem dostępnym z poziomu komputera udostępnia także darmową aplikację dostępną na tablet, jak FreshForm od FreshMaila.

Stan odprężenia po zabiegu to dobry moment na to, aby zaproponować klientowi zapis do newslettera. W zamian za pozostawienie adresu e-mail możesz mu zaoferować bezpłatny zabieg czy zniżkę przy kolejnej wizycie. Warto użyć tutaj języka korzyści, czyli wyjaśnić klientowi, że za pośrednictwem newslettera jako pierwszy otrzyma informacje o organizowanych przez Ciebie promocjach i dostanie specjalny prezent (np. na swoje urodziny). Elegancki tablet z formularzem zapisu, którego wygląd dostosujesz do wizerunku swojego salonu, skłoni klienta do pozostania z Tobą w kontakcie.

Edytor szablonów newsletterów i mailingów to podstawowa funkcjonalność systemu do e-mail marketingu, z której będziesz korzystać, prowadząc komunikację z klientami. Przetestuj kilka rozwiązań – ważne, aby edytor był według Ciebie intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nie musisz mieć doświadczenia w tworzeniu grafiki czy programowaniu. Dobry edytor pomoże Ci stworzyć szablon samodzielnie lub skorzystać z wielu gotowych wzorów bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki metodzie „przeciągnij i upuść” tworzenie newslettera przypomina budowanie e-maila z poszczególnych elementów tak jak z klocków. Bez wykorzystania zaawansowanych programów graficznych, takich jak np. Photoshop, będziesz w stanie edytować zdjęcia, zmieniać ich rozmiar, a także nanosić napisy oraz inne grafiki.

1 2 3Następna strona