Formularz zgody na zabieg oraz odpowiednie ubezpieczenie – czyli o roszczeniach klientów

Luty 21, 2018
wybór ubezpieczenia do gabinetu

 

3. Wybór specjalistycznego ubezpieczenia do gabinetu kosmetycznego – na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy

Lekarze w Polsce muszą mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Podobnie jak w przypadku zgody na zabieg, prawo nie wymaga tego od kosmetologów i kosmetyczek, co nie zmienia niestety faktu, że są oni odpowiedzialni za powikłania pozabiegowe czy nieudane zabiegi. Branża beauty, jako działalność związana z ingerencją w ludzkie ciało, wymaga specjalistycznego ubezpieczenia. Zwykłe OC działalności dla firmy może się okazać niewystarczające, by pokryć ewentualne roszczenia klientów. Wybierając ubezpieczenie, należy więc zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Zapis o przerywaniu ciągłości naskórkaJest to jeden z najważniejszych zapisów w całej polisie ubezpieczeniowej. Rzeczywistość jest niestety taka, że bardzo duża część gabinetów kosmetycznych w swoich polisach nie ma tego zapisu, a co za tym idzie, w przypadku roszczenia nie otrzyma pieniędzy ze swojej sumy gwarancyjnej. Kupując polisy ubezpieczeniowe, najczęściej nie wczytujemy się dokładnie w wielostronicowe ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), co może nas słono kosztować. Ubezpieczyciele często oferują OC dla działalności gospodarczej, wmawiając nam – ich klientom – że obejmują one także działalność związaną z kosmetologią. Niestety, bez zapisu o przerywaniu ciągłości naskórka taka polisa ochroni nas co najwyżej wtedy, gdy klient złamie nogę w naszym salonie albo gdy podczas zabiegu pobrudzimy jego ubranie.
 • Szczegółowa lista zabiegów zawarta w ubezpieczeniu
  Kolejny bardzo istotny punkt, szczególnie dla osób, które wykonują inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Aby mieć pewność, że ubezpieczone są np. mezoterapia igłowa, karboksyterapia i chociażby makijaż permanentny – należy mieć to wpisane w polisie.Nie bądźmy naiwni i nie pytajmy sprzedawcy ubezpieczeń, czy te lub inne zabiegi są ubezpieczone – miejmy to na piśmie. Bo to nie sprzedawca będzie wypłacał ewentualne odszkodowanie, a znając firmy ubezpieczeniowe, można założyć, że będą się domagać takiego zapisu.Jeżeli zapisy umowy nie potwierdzają, że konkretny zabieg jest objęty ochroną ubezpieczeniową, wypłata odszkodowania może być bardzo utrudniona lub całkowicie niemożliwa. Wtedy pozostaje sądowa batalia z ubezpieczycielem, która w naszych polskich realiach może trwać latami i kosztować nas sporo energii i nerwów.
 • Ochrona prawna
  Specjalistyczne ubezpieczenia dla branży beauty zawierają również ochronę prawną – czyli ubezpieczenie na wypadek sprawy sądowej wytoczonej przez klienta. Polega ono na tym, że ubezpieczyciel przeznacza określoną ilość pieniędzy (przykładowo 20 000 zł) na prawnika, który będzie działał w naszym imieniu. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ właściciel pozwanego salonu nie musi sam się zmagać z potężną machiną sądowniczą.
 • Ubezpieczenie od zakażeń wirusami
  Dla osób używających igieł w codziennej pracy jest to bardzo ważny element, ponieważ chwila nieuwagi może nas kosztować sporo pieniędzy, a przede wszystkim zdrowia. Z reguły klienci nie informują przed zabiegami o nosicielstwie jakiegoś wirusa – tutaj wracamy do tematu zgody na zabieg, w której klient powinien nas poinformować, czy jest zarażony czy nie. Jeżeli nie używamy formularzy zgody, będziemy mieć problem, gdy przed sądem klient zezna, że jednak nas poinformował. Nie mając podpisanego formularza zgody, możemy mieć kłopot z udowodnieniem stanu rzeczywistego, ponieważ będzie to słowo przeciwko słowu.Co może istotniejsze, używanie igieł zwiększa ryzyko zarażenia się wirusami, dlatego warto się ubezpieczyć także od takich przypadków. Klient może zarazić nas, tak samo kosmetolog czy kosmetyczka może zarazić klienta, dlatego trzeba być przygotowanym na ewentualne roszczenia. Badania diagnostyczne wirusów, w szczególności HIV, są kosztowne, dlatego dobierając ubezpieczenie salonu, warto wykupić tę opcję – by w ekstremalnej sytuacji, jaką jest zarażenie się wirusem, mieć pieniądze na badania.Podsumowując, warto zaznaczyć, że ubezpieczenie salonu to bardzo ważny aspekt jego funkcjonowania. Kupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową, zapewniamy sobie nie tylko ochronę w przypadku roszczeń, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój.
  Na polskim rynku pojawiły się firmy oferujące tego typu rozwiązania. Za przykład niech posłuży firma MedLegalis, która swoją działalność ukierunkowała tylko i wyłącznie na firmy działające w branży kosmetycznej, dlatego oferowane przez nią produkty są dopasowane do specjalistycznych wymagań salonów kosmetycznych i ich pracowników.

1 2 3Następna strona