Strona internetowa salonu i gabinetu krok po kroku – cz. I

Czerwiec 28, 2017

Krok 2. – zakup domeny i serwera

Zanim zacznę szczegółowo analizować kwestię zakupu domeny i serwera, zachęcam do zapoznania się z krótkimi definicjami tych pojęć:

 • domena – unikalny adres, który prowadzi do Twojej strony, np. salonkosmetyczny.pl,
 • serwer – dysk internetowy, na którym umieścisz swoją stronę internetową,
 • hosting – odpłatne udostępnianie miejsca na serwerze.

1. Wybór domeny

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać na swojej drodze do stworzenia strony internetowej, jest wybór domeny. Warto dokładnie przemyśleć ten zakup, ponieważ domena będzie Ci służyć najprawdopodobniej przez cały czas prowadzenia działalności, a jej ewentualna zmiana będzie się wiązać ze sporymi komplikacjami.

Czym się kierować przy wyborze domeny?

Domena powinna ściśle nawiązywać do nazwy Twojego salonu lub gabinetu.

PRZYKŁAD: Szukasz domeny dla gabinetu kosmetologii estetycznej Beauty zlokalizowanego w Warszawie. Możesz rozważyć następujące opcje:

 • beauty.pl,
 • kosmetologiabeauty.pl,
 • beautywarszawa.pl,
 • gabinetbeauty.pl,
 • gabinet-beauty.pl
 • itd.

Wszystkie powyższe propozycje dotyczą najpopularniejszego w Polsce rozszerzenia „.pl”. Jeśli bardzo zależy Ci na danej domenie, a rozszerzenie „.pl” jest zajęte, możesz się zdecydować na inne rozszerzenie, np. „.com” lub „.com.pl”. Pamiętaj jednak, że dwie podobne domeny firm o takiej samej nazwie i o zbliżonym profilu działalności to spore ryzyko pomyłek klientek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce zakupu domeny?

Domenę musisz wykupić w jednej z firm, która zajmuje się ich sprzedażą. Nie ma znaczenia, którą firmę wybierzesz. Każda z nich może Ci sprzedać daną domenę.

Co warto wziąć pod uwagę:

 • koszt domeny – domenę musisz opłacać cyklicznie. Opłata za jej rejestrację obejmuje pierwszy rok użytkowania. Najczęściej jest to cena mocno promocyjna – kilka, maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Wiele firm oferuje również darmowe domeny. Warto jednak sprawdzić wysokość opłaty za kolejny rok. Często się zdarza, że darmowa rejestracja oznacza wysoką opłatę w kolejnych latach;
 • pomoc techniczną – jeśli temat tworzenia stron internetowych jest Ci zupełnie nieznany, warto sprawdzić, czy firma, w której chcesz wykupić domenę, oferuje sprawną pomoc techniczną, najlepiej całodobową;
 • dodatkowe usługi – dla laika ważne jest kompleksowe wsparcie. Firmy, które sprzedają domeny, zwykle mają w swojej ofercie dodatkowe usługi, takie jak hosting, aplikacje do tworzenia stron, zniżki na rozmaite programy czy pomoc informatyczną. Warto porównać oferty i wybrać najatrakcyjniejszą.

Jak sprawdzić, czy wybrana domena nie jest przez kogoś zajęta?

Wejdź na stronę firmy, w której masz zamiar zarejestrować domenę. Znajdziesz tam specjalną wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać do niej wybraną nazwę, a wyszukiwarka wskaże, czy dana domena jest wolna, lub zaproponuje alternatywę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Nawet jeśli zlecasz komuś zrobienie strony, domenę zarejestruj samodzielnie – będziesz mieć nad nią pełną kontrolę.
 • Jeżeli kupujesz domenę z rozszerzeniem „.pl” (np. salonbeauty.pl), warto rozważyć zakup również innych rozszerzeń (np. salonbeauty.com, salonbeauty.com.pl) – unikniesz sytuacji, w której konkurencyjna firma wykorzysta nazwę podobną do Twojej.
 • Pamiętaj o terminowej płatności – nieopłacona domena wraca do ogólnodostępnej puli i ktoś może ją wykupić, zanim Ty uregulujesz opłatę.

2. Zakup serwera

Serwer to dysk dostępny w internecie i dostosowany do przechowywania stron internetowych. W wypadku prostych stron, takich jak witryna gabinetu kosmetycznego lub salonu fryzjerskiego, wybór serwera nie jest specjalnie skomplikowany. Właściwie każdy popularny serwer dostępny na rynku spełni Twoje wymagania. Warto zwrócić uwagę na koszty, o których pisałam już w kontekście domeny – w wypadku wykupienia serwera sytuacja wygląda podobnie. Często opłata za pierwszy rok (za serwer również płacisz cyklicznie) jest niższa, a kolejne abonamenty wiążą się z dużo większym wydatkiem. Staraj się przeliczać koszty w perspektywie co najmniej kilku lat.

Poczytaj opinie o firmie i wybierz tę, która zebrała najmniej negatywnych opinii klientów. Problemy techniczne zdarzają się wszystkim, ważne jest, jak szybko firma reaguje na awarie i reklamacje.

Dla osoby, która nie ma doświadczenia, najwygodniejszą opcją jest serwer i domena w jednej firmie. Tutaj również powinnaś działać samodzielnie. Twoja strona powinna się znajdować na wykupionym przez Ciebie serwerze. Takie rozwiązanie daje Ci gwarancję pełnej kontroli nad stroną, a w przyszłości pozwoli uniknąć wielu problemów.

Masz już koncepcję strony oraz serwer i domenę, czas na realizację! O tym, ile kosztuje stworzenie strony internetowej, jakimi kryteriami warto się kierować, wybierając wykonawcę, oraz czy i w jaki sposób można samodzielnie stworzyć stronę internetową, dowiesz się z drugiej części lekcji  – zajrzyj tutaj

 

Podobała Ci się lekcja Akademii Versum?
Podziel się!

1 2 3