Najnowsze trendy światowe w branży spa & wellness

Sierpień 23, 2017

 

Każdego roku różne organizacje prześcigają się w prognozowaniu kierunków rozwoju rynku spa & wellness. Dokąd zmierza ta branża? Co będzie hitem w najbliższej przyszłości? Czego oczekują goście tego typu obiektów?

Szczególnie zauważalna jest rywalizacja pomiędzy nieinwazyjnymi zabiegami wellness, które mają na celu wyciszenie oraz oczyszczenie ciała, umysłu i ducha, a zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, często w sposób inwazyjny poprawiającymi wygląd.

Analizując rynek i badając poziom zadowolenia dotychczasowych klientów, można zauważyć, że najczęściej szukają oni ciszy i spokoju. Każdy z nas ma inne potrzeby, ale szybkie życie, pogoń za czasem wymagają przeciwwagi, dlatego cisza, kontakt z naturą i skoncentrowanie się na najbliższych mogą stanowić najlepsze lekarstwo przeciw wielu dolegliwościom związanym z cywilizacją.

Z licznych prognoz z pewnością można wyodrębnić kilka wyraźnie rysujących się branżowych trendów:

  • forest bathing – leśną kąpiel,
  • family spa – wypoczynek z rodziną, edukację spa, wellness od kołyski,
  • slow life / slow spa / slow food (coaching snu, coaching żywienia, chronobiologię),
  • opiekę kosmetyczną w chorobach nowotworowych.

 

Forest bathing – leśne kąpiele

Na szczególne zainteresowanie zasługuje idea leśnych kąpieli. Pochodzi ona z Japonii i polega na relaksujących spacerach po lesie i bliskości z naturą. Badania naukowe finansowane w latach 2004–2013 przez rząd japoński potwierdziły pozytywny wpływ leśnych kąpieli na człowieka i wykazały, że spacery po lesie obniżają ciśnienie krwi, puls oraz poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Kolejnym krajem, który już w 2007 roku wspierał program badawczy dotyczący wpływu lasu na zdrowie, była Finlandia. W 2011 roku powołano do życia Międzynarodowe Stowarzyszenie Natury i Medycyny Leśnej (International Society of Nature and Forest Medicine – INFOM), które promuje ścisły kontakt z naturą i leśne kąpiele. Trend ten generuje rosnące zainteresowanie podobnymi usługami i produktami, a co za tym idzie skutkuje powstawaniem coraz to nowych ośrodków spa takich jak np. Metro Spa Cabin w Seulu (znajdziemy w nim sauny z mikroklimatem podobnym do leśnego). Coraz więcej ośrodków spa na całym świecie wprowadza do swojej oferty programy i pakiety bazujące na japońskiej koncepcji. Np. luksusowy hotel Trout Point Lodge w Nowej Szkocji (Kanada) uczynił z leśnych kąpieli swoją największą atrakcję, z kolei Armathwaite Hall w Wielkiej Brytanii oferuje pakiety kąpieli leśnych prowadzonych przez mistrza jogi.

W Polsce też znajdziemy już przykłady obiektów z ofertą zbudowaną na bazie leśnego spa, np. hotel Manor House SPA w Chlewiskach koło Szydłowca.

Natura zawsze towarzyszyła człowiekowi, a kontakt z nią dawał relaks i odprężenie. Dlaczego więc nie spróbować przenieść klimatu lasu do naszego spa, np. budując saunę jodłową (Brechelbad) rodem z Alp. W takim miejscu pachnące gałązki, ułożone na podłodze i wspomagane odpowiednią cyrkulacją wilgotnego powietrza, przeniosą nas w leśny klimat. Dzięki takim rozwiązaniom możemy bez wyjeżdżania z miasta skorzystać z leśnych kąpieli. Oczywiście nie zastąpi to nigdy prawdziwego lasu, ale pozwoli na chwilę poczuć jego atmosferę.

1 2 3Następna strona