Dopasowanie się do klienta, czyli o typach osobowości cz. II

Październik 8, 2014
Dopasowanie się do klienta (5)

Fryzjer sangwinik to artysta

Jeśli jesteś typem sangwinika, to prawdopodobnie do wielu rzeczy podchodzisz na luzie. Cenisz towarzystwo i lubisz, kiedy coś się dzieje. Bez towarzystwa nie bardzo wiesz, co z sobą zrobić. Bo to ludzie dodają Ci energii do życia. Sangwinicy są kreatywni, elastyczni i spontaniczni. Uwielbiasz nowości, ponieważ wolisz tworzyć, niż odtwarzać, dzięki czemu Twoje klientki bardzo często można zobaczyć z nową fryzurą. Koloryzacja to dla Ciebie dzieło radosnej twórczości, więc jeśli nie zapiszesz proporcji, odtworzenie koloru przy następnej wizycie staje się prawie niemożliwe. Niestety zapisywanie również nie jest Twoją mocną stroną.

Kiedy jesteś w pracy, salon z pewnością tętni życiem. Zewsząd dociera Twój głos i radosny śmiech, a czasami nawet śpiew. Bo sangwinik, nawet kiedy pracuje z jedną klientką, w miejscu nie stoi; tu pobiegnie po piankę, tu po lakier do włosów, czasami nawet wraca dwa razy w to samo miejsce, bo zapomniał, po co szedł. Tylko jednego nigdy nie zapomni; języka w gębie. Bowiem uwielbia mówić, najchętniej o sobie; gdzie był, co zobaczył… No i oczywiście oczekuje uznania i podziwu dla siebie.

Twoje mocne strony to:

 • optymizm,
 • kreatywność,
 • spontaniczność.

Możliwe słabe strony:

 • pobudliwość,
 • niecierpliwość,
 • skłonność do manipulowania.

Jak rozpoznać klienta sangwinika?

Sangwinik mówi szybko i na ogół głośno, żywo przy tym gestykulując. Najchętniej opowiada o sobie – oczywiście w samych superlatywach. Często przesadza i uogólnia, ale zawsze oczekuje zachwytu i podziwu. Dzięki dużym umiejętnościom perswazyjnym potrafi postawić na swoim. Jest ożywiony i pełen werwy. Ponadto jego entuzjazm objawia się w wyprostowanej postawie, otwartych ramionach i dłoniach, czujnych, szeroko otwartych oczach oraz w serdecznym i szczerym uśmiechu.

Sangwinik ubiera się kolorowo i ekstrawagancko. Jego garderoba często przypomina stragan na jarmarku. I nie chodzi tu wcale o jarmark staroci. Choć można tam znaleźć również rzeczy uwzględniające różne modowe dziwactwa. Na ogół jednak są to stroje reprezentujące najnowsze style i najlepsze fasony. Sangwinik ubiera się tak, aby być zauważonym. Pomaga mu w tym również fryzura pochodząca z najnowszych kolekcji, makijaż, a także całe mnóstwo biżuterii.

Jeśli zaś chodzi o samochód, to możemy być pewni, że sangwinik zachwyci się modelem sportowym, jeepem bądź też starym garbusem w kolorze żółtym, pomarańczowym, zielonym.

Jak obsługiwać klienta sangwinika?

 • Szybko ustal fryzurę (pomogą Ci w tym konkretne pytania), a potem pozwól sangwinikowi mówić.
 • Doradzając kosmetyki, używaj słów typu: „ekstra”, „super” i nie zadręczaj go szczegółami.
 • Bądź zabawny i ożywiony.
 • Jeśli jesteś odmiennego zdania, zamiast się spierać, proponuj alternatywne rozwiązania.
 • Komplementuj klienta i zachwycaj się nim.

1 2 3Następna strona

Komentarze (1)

 1. Ola

  Po przeczytaniu wszystkiego doszlam do wniosku, ze nasz zawod jest bardzo wyczerpujacy psychicznie, kazdego dnia kilka, razy dziennie powinnam zmieniac osobowosc ;))) Rodzaje osobowosci moga chyba tez pomoc przy proponowaniu zabiegu prawda? Np.choleryk bedzie oczekiwal sprawnego zabiegu i szybkich rezultatow, melancholik i flegmaty pewnie skupia sie na relaksie, masazu.

Dodaj komentarz

 • (will not be published)